Selçuklu’ da 29 Kütüphane,246 bin 895 kitap kitapseverleri bekliyor


​SELÇUKLU'DA KÜTÜPHANELER TATİLDE DE AÇIK

Kültür ve eğitime olan katkılarıyla adından sıkça söz ettiren Selçuklu Belediyesi, yarıyıl tatilinde de öğrencileri unutmadı. İlçenin farklı yerlerinde bulunan 29 kütüphane, 246 bin 895 kitapla okurlara hizmet sunacak. İlçede 24 yeni kütüphane daha açılacak.

Selçuklu Belediyesi Halk ve Çocuk Kütüphaneleri ile okullarda bulunan kütüphanelerde tatil döneminde de öğrencilere hizmet sunmaya devam ediyor. 72 bin 236 üyenin yararlandığı 29 kütüphanede toplam 246 bin 895 kitap bulunuyor. Günlük ortalama bin 500 kişinin yararlandığı kütüphanelerden 2016 yılında 299 bin 106 adet ödünç kitap alınırken bu sayının yaklaşık 4 katı kadar öğrenci, ücretsiz internet erişimi ve etüt hizmetinden yararlandı. Yılda 3 sefer kitapların güncellendiği kütüphanelerden, öğrencilerin yanı sıra tüm vatandaşlarda faydalanabiliyor.

Tatilin kitap okumaya engel olmadığı aksine daha fazla kitap okunması için fırsat oluşturabilecek bir dönem olduğuna dikkat çeken yetkililer, "Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı oldukça az. Bu seviyeyi yükseltmek için çocuklarımızın ve gençlerimizin kitaplarla tanıştırılması ve onlara bu alışkanlığın kazandırılması gerekiyor. Halk ve Çocuk Kütüphanelerimiz tatil döneminde de hemşehrilerimize  hizmet etmeye devam ediyor. Kütüphanelerimizin hepsinde internet bağlantılı bilgisayarlarımız bulunuyor. Özellikle öğrencilerimizi inceleme ve araştırmalarına olanak sağlayan bu hizmetlerimizden faydalanmaya davet ediyoruz." denildi.

Selçuklu Belediyesi'nin kütüphanecilik çalışmaları ile Türkiye'nin öncü belediyeleri arasında yer alıyor. 29 kütüphanede, 246 bin kitap ve 72 bini aşkın üye ile Selçuklu halkına hizmet ediliyor. Okurların kendisine en yakın mekanlarda kitaba ulaşması için kütüphaneler sürekli güncellenerek, süreli yayınlar takip edilmek suretiyle okuyucuların bilgiye ulaşması sağlanıyor. Yarıyıl tatilinde de açık olan kütüphanelerden tüm öğrencilerin yararlanabilir olması hedefleniyor" dedi.

Selçuklu Belediyesi 29 kütüphanesi ile yerel yönetimler arasında birinci sırada yer alıyor. 2017 yılı içerisinde 8'i ilkokul, 8'i ortaokul, 8'i lise olmak üzere ilçeye toplam 24 kütüphane daha kazandırılacak. Mart ayında ortaokullar ile başlayacak çalışmalar, Temmuz'da ilkokullar ve Eylül'de liselere kütüphane kazandırılmasıyla devam edecek.

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar