DÜNYA İNŞAAT MÜHENDİSLERİ GÜNÜNDE KTO KARATAYLI MÜHENDİS ADAYLARI BARETLERİNİ TAKTI


İnşaat mühendisleri, insanlık için daha yaşanılabilir şehir ve yaşam alanları inşa eden bir meslek grubudur. Bu kapsamda modern inşaat mühendisliğinin ürünleri olan konutlar, köprüler, tesisler, dağıtım ağları, iletim ve ulaşım hatları, yollar, su yapıları ve altyapı tesisleri gibi yapılar her an doğrudan veya dolaylı olarak hepimiz tarafından kullanılmaktadır. Bu bilinçle teori ve pratik eğitimi bir arada sunan Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim gören  53 öğrenci "Geleneksel Baret Takma Töreni"nde baretlerini takarak mesleğe ilk adımlarını attılar.

3.sü düzenlenin programa KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Ramazan Yaşar, KTO Karatay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çağatay Ünüsan,  KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kamil Akın, KTO Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Özütok, Necmettin Erbakan Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hicran Açıkel, akademisyenler, öğrenciler, velileri ve çok sayıda davetli katıldı.

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Ramazan Yaşar, konuşmasının başında günün anlam ve önemine vurgu yaparak "Tüm akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Gününü kutluyor, bugün meslek hayatları adına önemli bir adım atacak olan İnşaat Mühendisliği 1. Sınıf'ta öğrenim gören 53 öğrencimizi tebrik ediyorum." dedi. Üniversitedeki gelişmelerden bahseden Ramazan Yaşar, "İnşaat Mühendisliği Bölümümüz, 12 öğrenci ile başladığı eğitime, bugün ortalama 60 öğrenci ile devam etmektedir. Bu bağlamda gerek Konya'nın gerekse ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli mühendisleri yetiştirmek için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam etmekteyiz." şeklinde konuştu.

"KTO Karataylı İnşaat Mühendisleri Mega Projelerin Aranan İsimleri Olacak"

            İnşaat mühendislerinin yalnızca binalar inşa etmediğini, ülkemizin ve dünyanın da geleceğini inşa ettiklerine vurgu yapan Yaşar, "Bugün mühendislerimiz, ulusal ve uluslararası demiryolu projeleri, Yüksek Hızlı Tren alt yapı ve gar projeleri, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray Projesi, Avrasya Tüneli ve Osmangazi Köprüsü gibi büyük projeleri hayata geçirdiler ve ülkemizin inşaat sektöründe küresel bir güç olduğunu adeta bir kez daha dünyaya gösterdiler. Bizler inanıyoruz ki öğrencilerimiz mezun olduklarında, bu tür projelerin aranan isimleri olacak ve üniversitemizin adını gururla insanlığa duyuracaklar." dedi.

KTO Karatay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çağatay Ünüsan ise konuşmasında, "Üniversitemizin en önemli bölümlerinden bir tanesi de İnşaat Mühendisliği Bölümü'dür. Geleceğimizi siz değerli öğrencilerimiz inşa edeceksiniz. Bu nedenle çok çalışmalısınız. Hem başarılı bir mühendis hem de toplum için faydalı bir insan olmalısınız." ifadelerine yer verdi.

"İnşaat Mühendisliği Evrensel Bir Meslektir"

             KTO Karatay Üniversitesi Öğretim Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kamil Akın, bölümün önemine değinerek "İnşaat mühendisliği, kurucu mühendislik alanlarının başında gelmektedir. Bu bağlamda evrensel bir meslektir. İnşaat mühendisleri, kendilerine emanet edilen dünyada sürdürülebilir yaşam kalitesini arttırmak amacıyla mesleki bir yetkinlik, etik bir anlayış ve geniş bir iş birliği içerisinde olmak durumundadırlar. İnşaat mühendisliği, insanların ihtiyaç duyduğu her yapıyı farklı malzeme ve tasarımlarla bir araya getirip düşünceyi eyleme dönüştüren bir meslektir. Bu bakımdan geleceğin mühendislerini ve siz değerli aileleri tebrik ediyorum. Çocuklarınızı, bizlere emanet ettiniz. Bizler de onları en iyi şekilde geleceğe hazırlayacağız." şeklinde konuştu.

            Program, 53 öğrencinin baretlerinin protokol üyelerince takılması ve KTO Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi  İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin toplu fotoğraf çektirmesinin ardından sona erdi.

 

Son Fotoğraflar

Tüm Fotoğraflar